1. Po raz pierwszy odwiedzasz EDU. LEARN

  Odwiedzasz EDU.LEARN

  Najlepszym sposobem na naukę języka jest jego używanie. W EDU.LEARN znajdziesz interesujące teksty i videa, które dadzą Ci taką właśnie możliwość. Nie przejmuj się - nasze filmiki mają napisy, dzięki którym lepiej je zrozumiesz. Dodatkowo, po kliknięciu na każde słówko, otrzymasz jego tłumaczenie oraz prawidłową wymowę.

  Nie, dziękuję
 2. Mini lekcje

  Podczas nauki języka bardzo ważny jest kontekst. Zdjęcia, przykłady użycia, dialogi, nagrania dźwiękowe - wszystko to pomaga Ci zrozumieć i zapamiętać nowe słowa i wyrażenia. Dlatego stworzyliśmy Mini lekcje. Są to krótkie lekcje, zawierające kontekstowe slajdy, które zwiększą efektywność Twojej nauki. Są cztery typy Mini lekcji - Gramatyka, Dialogi, Słówka i Obrazki.

  Dalej
 3. Wideo

  Ćwicz język obcy oglądając ciekawe filmiki. Wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na filmik. Nie martw się, obok każdego z nich są napisy. A może wcale nie będą Ci one potrzebne? Spróbuj!

  Dalej
 4. Teksty

  Czytaj ciekawe artykuły, z których nauczysz się nowych słówek i dowiesz więcej o rzeczach, które Cię interesują. Podobnie jak z filmikami, możesz wybrać temat oraz poziom trudności, a następnie kliknąć na wybrany artykuł. Nasz interaktywny słownik pomoże Ci zrozumieć nawet trudne teksty, a kontekst ułatwi zapamiętanie słówek. Dodatkowo, każdy artykuł może być przeczytany na głos przez wirtualnego lektora, dzięki czemu ćwiczysz słuchanie i wymowę!

  Dalej
 5. Słowa

  Tutaj możesz znaleźć swoją listę "Moje słówka", czyli funkcję wyszukiwania słówek - a wkrótce także słownik tematyczny. Do listy "Moje słówka" możesz dodawać słowa z sekcji Videa i Teksty. Każde z słówek dodanych do listy możesz powtórzyć później w jednym z naszych ćwiczeń. Dodatkowo, zawsze możesz iść do swojej listy i sprawdzić znaczenie, wymowę oraz użycie słówka w zdaniu. Użyj naszej wyszukiwarki słówek w części "Słownictwo", aby znaleźć słowa w naszej bazie.

  Dalej
 6. Lista tekstów

  Ta lista tekstów pojawia się po kliknięciu na "Teksty". Wybierz poziom trudności oraz temat, a następnie artykuł, który Cię interesuje. Kiedy już zostaniesz do niego przekierowany, kliknij na "Play", jeśli chcesz, aby został on odczytany przez wirtualnego lektora. W ten sposób ćwiczysz umiejętność słuchania. Niektóre z tekstów są szczególnie interesujące - mają one odznakę w prawym górnym rogu. Koniecznie je przeczytaj!

  Dalej
 7. Lista Video

  Ta lista filmików pojawia się po kliknięciu na "Video". Podobnie jak w przypadku Tekstów, najpierw wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na wybrane video. Te z odznaką w prawym górnym rogu są szczególnie interesujące - nie przegap ich!

  Dalej
 8. Dziękujemy za skorzystanie z przewodnika!

  Teraz już znasz wszystkie funkcje EDU.LEARN! Przygotowaliśmy do Ciebie wiele artykułów, filmików oraz mini lekcji - na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje!

  Teraz zapraszamy Cię do zarejestrowania się i odkrycia wszystkich możliwości portalu.

  Dziękuję, wrócę później
 9. Lista Pomocy

  Potrzebujesz z czymś pomocy? Sprawdź naszą listę poniżej:
  Nie, dziękuję

Już 58 419 użytkowników uczy się języków obcych z Edustation.

Możesz zarejestrować się już dziś i odebrać bonus w postaci 10 monet.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o naszym portalu - kliknij tutaj

Jeszcze nie teraz

lub

Kiedy używamy?

1. Wyrażenie czynności w przeszłości, która nie ma skutków w teraźniejszości

I watched a movie.

2. Wyrażenie czynności przeszłej, zakończonej w ściśle określonym czasie

I bought a car 2 years ago

3. Przy opowiadaniu sekwencji zdarzeń

It was a sunny day, so I woke up and went to the beach.

 

Jak tworzymy zdanie w Past Simple?

PodmiotII forma czasownika (regularnego bądź nieregularnego)

A teraz spójrzmy na przykłady:

Iwas at home yesterday

They played football on Monday

He slept after dinner

 

Jak tworzymy pytanie w Past Simple?

Tworząc pytanie używamy operatora 'did', który nam pomoga. We wszystkich osobach 'did' się nie zmienia. Należy jednak pamiętać, że przy konstruowaniu pytań czasownik wraca do pierwszej formy!

Didpodmiot czasownik I forma

A teraz spójrzmy na przykłady:

Did they play football on Monday?

Did he sleep after dinne?

Were + you + at home yesterday? (Dlaczego nie ma operatora 'did'? Ponieważ mamy tu do czynienia z czasownikiem 'to be', w przypadku którego pytanie zadamy poprzez inwersję, bez używania 'did'. Należy pamiętać, że:

Liczba pojedyncza
I => was
You => were
He => was
She => was
It => was
Liczba mnoga
We => were
You => were
The => were

 

Ważne jest też zwrócenie uwagi, że w przypadku pytań o podmiot również nie używamy 'did'. Pytania o podmiot są bardzo proste w kontrukcji, ponieważ możemy tłumaczyć bezpośrednio z języka polskiego, a szyk pytania jest identyczny. Czasownik w tym przypadku pozostaje w II formie.

What happened to John?

Who told you about it?

How many visitors came to the museum?

 

Jak tworzymy przeczenie w Past Simple?

W przypadku przeczenia, do operatora 'did' dodajemy słówko 'not', gdzie 'did not' możemy skrócić do 'didn't'. Czasownik wraca do I formy.

Podmiot did notczasownik

Mark did notwrite the e-mail

She didn'tgo to the cinema

A co w przypadku 'to be'? Jak słusznie się domyślasz, na podstawie wcześniejszego przykładu, zamiast operatora 'did' będziemy tu stosować odpowiednio 'was not' lub 'were not', w zależności od osoby. W skrócie 'wasn't' lub 'weren't'.

She wasn't at home yesterday

They weren't hungry


Mobile Analytics